Miliarderzy na minusie

Fot. Trafnie.eu

Benfica Lizbona jest klubem, który uzyskał największe zyski w transferów piłkarzy przez ostatnie dziesięć lat, wynika z raportu opublikowanego przez CIES.

Pod tym skrótem kryje się Międzynarodowe Centrum Badań Sportowych, niezależny ośrodek badawczy mieszczący się w szwajcarskim Neuchâtel. Wspomniany raport obejmuje okres od 2015 do 2024 roku i podsumowuje dane dotyczące transferów z uwzględnieniem klubów i lig.

W tym czasie największy zysk ze sprzedaży zawodników osiągnęła Benfica Lizbona - 816 milionów euro. Wyprzedziła Ajax Amsterdam - 473 mln euro i Red Bull Salzburg - 401 mln euro. Te kluby słyną w Europie ze szkolenia młodzieży, więc nie powinno dziwić, że dzięki ich późniejszej sprzedaży zarabiają najwięcej.

Zadziwiające mogą być informacje opublikowane przez Benfikę kilka dni wcześniej. Otóż jako spółka notowana na giełdzie oficjalnie podała, że w sezonie 2023/24 zanotowała... stratę w wysokości 31,36 mln euro. I nie było to niczym niezwykłym, bowiem straty zanotowała też w sezonie 2020/21 - 17,4 mln euro i 2021/22 - 35 mln euro. Niezwykłe stanie się dopiero wtedy, gdy dane zestawi się z uzyskiwanymi zyskami transferowymi. Gdy więc spojrzy się na działalność klubu pod jednym kątem, wygląda imponująco, pod innym – fatalnie.

W zestawieniu lig ranking otwiera portugalska Primeira Liga - zysk 2,34 miliarda euro (!), przed angielską… drugą ligą, The Championship - 1,50 mld euro i holenderską Eredivisie - 1,49 mld euro. I w tym przypadku zwycięzca rankingu nie powinien dziwić, skoro w pierwszej dziesiątce, oprócz Benfiki, znalazły się jeszcze trzy portugalskie kluby - Sporting Lizbona (5 miejsce, zysk 345 mln euro), FC Porto (7 m., 296 mln euro) i Sporting Braga (8 m., 279 mln euro).

Jeśli chodzi o wydatki angielskie kluby były zdecydowanie poza konkurencją. Najwięcej wydała na piłkarzy Chelsea – 2,78 miliarda euro. Wyprzedziła Manchesteru City i Manchester United – po 1,95 mld euro.

Ten ostatni stał się, chyba niechlubnym, liderem jeśli chodzi o transferowy bilans netto. Wydał aż 1,3 miliarda euro więcej niż zarobił za sprzedanych zawodników. Druga była Chelsea - 1,2 mld euro, a trzeci Paris St-Germain – 991 mln euro. Co ciekawe Manchester United miał ujemny bilans we wszystkich z dziesięciu analizowanych lat. Najwięcej w 2022 roku, bo aż 234 miliony euro na minusie. Dla porównania lider rankingu transferowych zysków, Benfika, tylko w jednym roku – 2020 miała ujemny bilans (2 mln euro), za to rok wcześniej rekordowy zysk 161 mln euro.

Jeśli chodzi o ligi zdecydowanie najwięcej wydały kluby z Premier League, aż 23 miliardy euro. Druga na liście była Serie A – 10,8 mld euro, a trzecia La Liga – 7,9 mld euro.

Właściwie wszystkie kwoty są szokujące, jak z innej planety, szczególnie w kraju, którego media nieustannie podniecają się transferami lokalnych zawodników do zagranicznych klubów za 1,5 czy 3 miliony euro.

▬ ▬ ● ▬