Na początek Marsylia

Postanowiłem zrobić coś szalonego. Ale czy w życiu zawsze wszystko musi być robione racjonalnie? Ruszyłem w trasę, by obejrzeć cztery mecze w cztery dni.

Oczywiście w tym czasie można obejrzeć nawet i dziesięć, cóż to za wyczyn? Żaden, jeśli są rozgrywane w jednym miejscu. Natomiast ja porwałem się na komplet ćwierćfinałów EURO rozrzuconych na krańcach wielkiego kraju. To przede wszystkim wyzwanie o...

Magia nazw i kolorów

Mecz reprezentacji Polski z Portugalią będzie najmniej ciekawym z czterech ćwierćfinałów. Tak przynajmniej uważają dziennikarze akredytowani na EURO.

UEFA przekazuje im informacje, jakim mecz cieszy się największym zainteresowaniem. Ma to teoretycznie ułatwić podjęcie decyzji. Dany dziennikarz może zawsze wybrać inny, bo wtedy będzie miał większe prawdopodobieństwo, że się na niego dostanie bez przeszkód.

Wstyd i hańba? A może raczej...

Reprezentacja Anglii pożegnała się z EURO 2016 po porażce z Islandią 1:2. Dla londyńskich mediów to koniec świata. Nie pierwszy i na pewno nie ostatni.

Zaraz po meczu reporterka francuskiej telewizji rozmawiała z angielskim kibicem w Nicei, gdzie odbył się mecz. Zapytała go czy należy bać się Islandii, z którą jej rodacy zmierzą się za kilka dni w ćwierćfinale. Odpowiedział jej: „To my graliśmy dzisiaj beznadziejnie”.

Jeszcze piłka nie zginęła!

W niedzielę wszystkie restauracje i bary na starym mieście w Lyonie były oblężone przez kibiców. Jedni świętowali zwycięstwo, drudzy dobrze się bawili.

Francja w walce o ćwierćfinał mistrzostw Europy pokonała w Lyonie Irlandię 2:1. Dzień wcześniej jeden z Francuzów powiedział mi, że liczy na ciekawy mecz. Odpowiedziałem, że lepiej dla niego, by był nieciekawy, co będzie oznaczało, że Francja awansuje zgodnie...

To się nie mogło udać?

Reprezentacja Polski awansowała do ćwierćfinału EURO po niezwykle wyrównanym meczu. Sztuką jest w takim wywalczyć awans. BRAWO!

Przeciwnikiem orłów Nawałki w Saint-Etienne byli Szwajcarzy. Przed meczem oceniałem szanse na awans – pół na pół. Po dwukrotnym obejrzeniu Szwajcarów w akcji na tych mistrzostwach, poziom prezentowany przez obie drużyny wydawał mi się wyjątkowo...

A na drodze do finału „kelnerzy” z „ogórkami”

Reprezentacja Polski szykuje się do meczu prawdy, po zasłużonym remisie z Niemcami i cennym, choć wywalczonym w bólach, zwycięstwie z Ukrainą.

Zagra ze Szwajcarią w sobotę o 15.00 w St-Etienne, górniczym mieście, do którego przyjeżdżało kiedyś do pracy w kopalniach wielu Polaków. Ale bardzo, bardzo dawno. Teraz przedstawiciele żyjącego już w innych warunkach pokolenia przyjadą tam walczyć o...

...a wszyscy będą zwycięzcami

Faza grupowa mistrzostw szczęśliwie dobiegła końca. Szczęśliwie nie tylko dla Polskiej reprezentacji. To chyba dobry moment na pierwsze podsumowanie.

Zdecydowanie najlepiej bawili się kibice. Poza kilkoma incydentami, szczególnie tymi związanymi z meczem Anglia – Rosja, wszędzie stwarzali wręcz odjazdową atmosferę. Ta na stadionie była tylko zwieńczeniem piknikowych nastrojów panujących w miastach...

Nie jesteśmy ze światowego topu

W ostatnim meczu grupowym Polska pokonała 1:0 Ukrainę w Marsylii i wywalczyła awans z drugiego miejsca. Nie było jednak tak łatwo...

A dlaczego miało być łatwo? Konferencja prasowa ukraińskiego szkoleniowca Michaiła Fomenko dzień przed meczem. Byłem na jego wcześniejszych konferencjach przy okazji meczów z reprezentacją Polski w eliminacjach do mistrzostw świata.  

Nieprzewidziane przygody z pastisem

Nieprzewidziane przygody z pastisem
Przed meczem Polski z Ukrainą stałem się... dowodem w sprawie. Takie określenia zdecydowanie bardziej odpowiada prawdzie niż „świadek w sprawie”.

Przed przyjazdem do Francji czytałem sporo o tym kraju. Między innymi o Marsylii. I doczytałem się o jej miejscowych specjałach. Jednym z nich jest pastis, rodzaj likieru anyżkowego. Na pewno nie mój wymarzony rodzaj trunku, ale ponieważ zawsze lubię... 

Airbusy lepsze od trawników

Głównym tematem EURO niespodziewanie stały się… boiska. A raczej problem z utrzymaniem ich w należytym stanie. Także tego w Marsylii, gdzie zagra Polska.

Na Stade Velodrome odbyła się oficjalna konferencja prasowa przed meczem Polaków z Ukraińcami. Trener Adam Nawałka słynący z bardzo kwiecistych wypowiedzi nie zawierających za dużo treści, tym razem był dość konkretny. Nie chodziło jednak o jego...