Piłkarski geniusz i...

W Paryżu odbyła się gala FIFA The Best, na której wręczono nagrody dla najlepszych zawodników i trenerów za ich dokonania w ubiegłym roku.

To drugie, po Złotej Piłce „France Football”, najbardziej prestiżowe indywidualne wyróżnienia w piłkarskim świecie. Wyboru dokonują selekcjonerzy i kapitanowie wszystkich narodowych reprezentacji oraz przedstawiciele mediów z każdego kraju zrzeszonego w FIFA. 

Na kim nie muszę się wyżywać

W subiektywnym podsumowaniu tygodnia o piłkarzu, którego od kilku dni niemal wszyscy oceniają i dają mu dobre rady. No, powiedzmy, że dobre.

Chodzi o Roberta Lewandowskiego. Po czwartkowej wyjazdowej porażce jego Barcelony z Manchesterem United i odpadnięciu z rywalizacji w Lidze Europy, kto tylko może wystawia cenzurki polskiemu napastnikowi. Chodzi nie tylko o ten mecz, ale generalnie o jego...

Niektórych trochę poniosło

W rodzimych mediach euforia po pucharowym awansie mistrza kraju. Okazało się też niestety, że najlepszy nasz piłkarz znów się do niczego nie nadaje.

Z czwartkowych meczów w europejskich pucharach największe zainteresowanie wzbudzały dwa: Lecha Poznań z Bodø/Glimt w Lidze Konferencji Europy i Barcelony z Manchesterem United w Lidze Europy. Ten drugi oczywiście głównie ze względu na Roberta...

People management

Z meczów drugiej serii 1/8 finału Ligi Mistrzów największe zainteresowanie wzbudzał ten w Liverpoolu. A jego wynik stanowił chyba największe zaskoczenie. 

Liverpool FC przegrał na Anfield Road z Realem Madryt 2:5. Przed meczem porażki gospodarzy nie można było wykluczyć, jak zawsze w starciu z drużyną najbardziej utytułowanego klubu w historii futbolu. Jednak jej wysokość już taka oczywista nie jest... 

Kogo na kogo stać?

Raków Częstochowa będzie miał nowego prezesa. Jego nazwisko zostanie ogłoszone w środę. Dzień wcześniej pojawiło się już w mediach. Czy się sprawdzi?

Obecny prezes Adam Krawczak odchodzi z klubu na własną prośbę z końcem lutego. Jednak wcześniej zostanie oficjalnie przedstawiony jego następca. Kto nim będzie? W mediach podano już nazwisko (za: przegladsportowy.onet.pl): „Biorąc pod uwagę, że runda... 

Czy tylko do czwartku?

Robert Lewandowski wyszedł z kolejnego zakrętu w karierze. Na szczęście tylko w wyobraźni mediów, bo cały czas gra na swoim normalnym poziomie.

Przynajmniej dla mnie jest to oczywiste, a mam na myśli także jego dyspozycję w meczach, w których nie strzela bramek. Takie mu się też zdarzają, bo nie znam napastnika zdobywającego gole w każdym. Ale cały czas potrafię dostrzec jak wychodzi na pozycje..

Gratulacje!

W mocno subiektywnym podsumowaniu tygodnia o pewnym oficjelu, który zdecydowanie koncentrował moją uwagę w ostatnich dniach.

Nie lubię słowa "działacz", więc używam innego – „oficjel”. Za piękne nie jest, przyznaję, ale dla bohatera tej opowieści niekoniecznie trzeba dobierać piękne słowa, raczej wręcz odwrotnie. Nazywa się Andrij Pawełko i jest Ukraińcem dość mocno osadzonym w...

Komu dobrze życzę i dlaczego

Rozpoczęła się faza pucharowa europejskich… pucharów. Zdaję sobie sprawę, że zdanie brzmi dziwnie. Dlatego, że UEFA wymyśliła dziwne nazwy rozgrywkom.

Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Konferencji Europy nie jest żadną ligą, nawet w części. Eliminacje do fazy zasadniczej odbywają się systemem pucharowym, potem jest faza rywalizacji w grupach (na jesieni), a po jej zakończeniu powrót do fazy pucharowej...

Czy ktoś naprawdę wierzy, że...

Wybór polskiego asystenta selekcjonera Fernando Santosa stał się wiodącym tematem związanym z reprezentacją. Wydaje mi się, że trochę na wyrost.

Wystarczy spokojnie przeanalizować fakty, by utwierdzić się w takim przekonaniu. Chciałbym na początku zwrócić uwagę, że mowa o asystencie. A przecież początkowo była mowa o asystentach. Wymieniano dwóch potencjalnych – Łukasza Piszczka i Tomasza...

Kto przestał grać i dlaczego?

Fernando Santos wrócił w ubiegłym tygodniu do Polski i ruszył w trasę. Obejrzał trzy mecze Ekstraklasy, co wywołało spore zainteresowanie rodzimych mediów.

Analizując przebieg kariery piłkarskiej i trenerskiej nowego selekcjonera reprezentacji Polski łatwo można zauważyć, że była związana tylko z jego ojczystą Portugalią i Grecją. Czyli całe życie mieszkał w ciepłych krajach na południu Europy. Gdy PZPN podpisał z nim w styczniu kontrakt, zacząłem się zastanawiać jak będzie znosił zupełnie inny klimat w Polsce.