Triumf UEFA

W sobotę rozpoczyna się faza pucharowa mistrzostw Europy. Zestaw kilku par może… irytować, bo są w nich drużyny z tej samej półki co Polska.

Naszych orłów już w turnieju nie ma. Faktem jest, że trafili do naprawdę silnej grupy, z której nie wyszli. Mam na ten temat swoje przekorne zdanie. To była kara za fatalną grę w eliminacjach i grzech pychy, gdy awans do finałów z „grupy śmiechu” miał być...

W innej rzeczywistości

Porażka reprezentacji Polski z Austrią wzbudza ciągle mnóstwo emocji. Przed ostatnim jej meczem z Francją nikt już właściwie nie myśli o dobrym wyniku.

Po przegranej z Austrią pojechałem z Berlina do Kolonii, by obejrzeć w akcji Belgów i Rumunów. Naprawdę było co oglądać. Wysoka intensywność gry, ciekawe akcje i bramka już w drugiej minucie. Belgowie wygrali 2:0, zupełnie zasłużenie. Tak jak i zasłużenie...

Pocałunek śmierci?

W mocno subiektywnym podsumowaniu tygodnia o informacji, która raczej mnie zaniepokoiła, niż zaskoczyła. Choć pewnie powinno być odwrotnie.

Chodzi o debiut Cavana Sullivana w amerykańskiej lidze MLS w barwach Philadelphia Union w meczu z New England Revolution. Jego drużyna wygrała 5:1, ale nie było to najistotniejsze. Boiskowe wyczyny Sullivana także miały drugoplanowe znaczenie.

Kto już musi?

W piątek wystartował nowy sezon Ekstraklasy. Wiele nasuwających się wniosków z tym związanych przypomina te dokładnie sprzed roku.

A pierwszy dotyczy kandydatów do nieoficjalnego tytułu największego... przegranego sezonu. Nawet jest takich dwóch z trójki, która musi być mistrzem. Najwięcej do stracenia wydaje się mieć Marek Papszun. Wszelkie komentarze związane z jego powrotem po...

A przecież ostrzegałem!

Czasu podsumowań po zakończonych finałach mistrzostw Europy ciąg dalszy. Do akcji mocno wkroczyła UEFA, która wybrała między innymi najlepszą jedenastkę.

Zawsze podchodzę do takich wyborów z dystansem, nawet dużym, bo zawsze są to wybory mocno sugestywne. Należy je traktować jako zabawę, więc bez zbędnego zadęcia. Z takim nastawieniem podszedłem do wyboru przez UEFA najlepszej jedenastki mistrzostw. 

(Tylko) Chwila radości

Polska przegrała z Holandią 1:2 w Hamburgu w pierwszym meczu grupy D finałów mistrzostw Europy. „Ta porażka bardzo boli” - stwierdził Adam Buksa.

Gdybym nie był emocjonalnie zaangażowany w ten mecz, z pewnością i tak chciałbym być na stadionie w Hamburgu. Bo zapowiadało się, to moja definicja, typowo kibicowskie starcie. Czyli grały reprezentacje krajów, których sympatycy zawsze licznie za nimi jeżdżą...

Gdy Ordnung śpi

Mistrzostwa Europy zakończone, więc przez media przelewa się fala związanych z nimi podsumowań. Tym razem postanowiłem popłynąć zgodnie z prądem, więc…

...też poczułem potrzebę, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z rozgrywaną w Niemczech imprezą. Pod względem sportowym na kolana nie rzuciła. Zawsze pośrednim miernikiem jej poziomu jest wybór najlepszego piłkarza.

Czy można mu nie wierzyć?

Hiszpania została mistrzem Europy po zwycięstwie 2:1 nad Anglią w finale rozegranym w Berlinie. Właśnie tak miało być, czyli wygrali ci, co wygrać mieli.

Na to mistrzostwo Hiszpania uczciwie zapracowała, udowadniając w całym turnieju, że na nie zasłużyła. Szczególnie w finale, podobnym do jej poprzednich meczów. Może nie zawsze zachwycała, ale zawsze była do bólu skuteczna. Potrafiła przetrwać trudne momenty...

Kto jest (będzie) królem?

Berlin szykuje się na finał mistrzostw Europy. Postanowiłem się do niego przygotować poprzez wizytę w jednym z… muzeów. Naprawdę warto było.

Po osiemnastu latach finał wielkiej piłkarskiej imprezy znów odbędzie się w Berlinie. Oczywiście mam na myśli tylko te, w których występują reprezentacje. Bo przecież w 2015 roku niemiecka stolica gościła finały Ligi Mistrzów kobiet i mężczyzn.

Przecież to absurd

Czasownik „wrzeć” zrobił nieprawdopodobną karierę w dobie mediów internetowych. Codziennie na EURO 2024 gdzieś „wrze” albo „zawrzało”.

To typowy przykład rozhuśtania nastrojów, czym internet żywi się nieustannie. Gdybym uwierzył we wszystko, co pojawia się w sieci na temat mistrzostw Europy kończących się w Niemczech, nie miałbym żadnych wątpliwości, że to najbardziej aferalna impreza w...