Śladami Cruijffa

Fot. Trafnie.eu

Dziś będzie coś nie tylko do czytania, ale i do oglądania. Jeszcze efekt niedawnej wizyty w Amsterdamie, a związany z jego najsłynniejszym piłkarzem.

Amsterdam to jedno z moich ulubionych miast. Wręcz je uwielbiam, bo jest niepowtarzalne pod każdym względem. Mozaika kanałów i tolerancji, krzywych kamieniczek i swobodnych obyczajów. Dla jednych szlifiernie diamentów, dla innych uciechy „Czerwonej Dzielnicy”. Dla jednych obrazy genialnego Vincenta van Gogha, dla innych skręty z marihuaną. Oto Amsterdam, miasto tak barwne i szczególne w swym kolorycie, że drugiego takiego nie znajdziecie na pewno.

A na dokładkę jeszcze piłka nożna. Przecież tu ma swoją siedzibę jeden z najsłynniejszych klubów na świecie – Ajax. A jak Ajax, to oczywiście jego ikona – Johan Cruijff. W internecie można znaleźć przewodnik pomagający trafić do miejsc z nim związanych. I wielu turystów z piłkarskim zacięciem w taką trasę wyrusza.

Najważniejszy jest oczywiście adres – Akkerstraat 32, gdzie stoi dawny dom rodziny Cruijffów na osiedlu Betondorp w dzielnicy Diemen. Tu dorastał młody Johan kopiąc piłkę na okolicznych uliczkach. W wielkim oknie na parterze domu znajduje się informacja o jego byłym słynnym mieszkańcu.

Osiedle przylega do ulicy Middenweg, głównej arterii dzielnicy. Po jej drugiej stronie znajdował się kiedyś stadion Ajaksu – De Meer, otoczony ze wszystkich stron boiskami treningowymi. Młody Johan miał więc blisko na zajęcia, gdy został piłkarzem tego klubu.

Ajax w 1996 roku przeniósł się z kameralnego stadioniku na nowoczesny obiekt z rozsuwanym dachem – Amsterdam ArenA. Na miejscu De Meer powstało osiedle mieszkaniowe, a na ścianach jego bloków znalazły się mozaiki upamiętniające stadiony, na których Ajax rozegrywał najważniejsze mecze w swej historii. Stoją przy ulicach z nawiązującymi do nich nazwami – Wembleylaan, Bernabeuhof, Anfieldroad, Praterlaan… Niewielkim mostkom nad kanałami nadano z kolei nazwy związane z najsłynniejszymi piłkarzami amsterdamskiego klubu. Ten najważniejszy to oczywiście Johan Cruijffbrug.

Gdy przed laty pierwszy raz odwiedziłem nowe osiedle, nie było jeszcze na nim największej atrakcji. Na bocznej ścianie jednego z bloków stojących przy Wembleylaan powstał ogromy mural przedstawiający Cruijffa w pomarańczowej koszulce holenderskiej reprezentacji. Namalowano go w 2017 roku, by upamiętnić wielkiego piłkarza, a potem trenera, który rok wcześniej przegrał wieloletnią walkę z rakiem.

Największe zmiany zauważyłem jednak na amsterdamskim stadionie. Z mojej pierwszej wizyty na nim zapamiętałem głównie plac Johana Cruijffa. Tak nazwano skrzyżowanie korytarzy pod trybunami, wieszając obok jego olejny portret.

Teraz Cruijff jest na stadionie wręcz wszechobecny, zaczynając już od nazwy. Obiekt zmienił ją z Amsterdam ArenA na Johan Cruijff ArenA. Przy wejściu na poszczególne sektory znajdują się ogromne portrety patrona obiektu. A w okolicy głównego wejścia postawiono mu pomnik. W środku ma jeszcze popiersie, a obok na ścianie znajduje się jego ogromny fresk z neonowymi detalami.

Drugi, niezwykle do podobny do tego stadionowego, zdobi ścianę przy wejściu do holenderskiej ekspozycji sieci „Ripley's Believe It or Not!” przy placu Dam w centrum miasta. Amsterdam pamięta o swoim najwspanialszym piłkarzu...

▬ ▬ ● ▬

Galeria