Jak długo będzie 0:0?

Reprezentacja Polski przygotowuje się do meczu eliminacyjnego z Danią. Dwie ostatnie oficjalne konferencje prasowe były nudne jak zwykle, ale…

Gdy zaczynała się ta druga z trenerem Duńczyków i jego dwoma zawodnikami, zauważyłem na sali znajomą twarz. Nie miałem wątpliwości – to musi być Frank Arnesen! Był znakomitym piłkarzem w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Niestety zakończył reprezentacyjną karierę zanim jego rodacy osiągnęli największy sukces zostając mistrzami Europy w 1992 roku.

Pamiętam go głównie z występów w lidze holenderskiej w barwach Ajaksu Amsterdam i PSV Eindhoven, ale grał też w Valencii i Anderlechcie Bruksela. Po zakończeniu kariery był dyrektorem sportowym w kilku znanych europejskich klubach, między innymi Tottenhamie Hotspur i Chelsea. Teraz jest komentatorem jednej ze stacji telewizyjnej.

Gdy po konferencji robiłem mu zdjęcie, stwierdził z uśmiechem:

„Nie z takiego bliska. Ja mam już sześćdziesiąt lat”!

Okrągłą rocznicę urodzin świętował przed tygodniem, ale sylwetkę ma nadal sportową. I ciekawe spojrzenie na piłkę. Dlatego zamiast relacji z konferencji lepiej posłuchać co miał do powodzenia na temat sobotniego meczu:

„Uważam, że Dania powinna przede wszystkim powalczyć w sobotę o remis. Bo to Polska będzie faworytem. A szczególnie teraz, gdy straciła dwa punkty w Kazachstanie. Oglądałem ten mecz. Zdobyła dwie bramki, wydawało się po pierwszej połowie, że ma wszystko pod kontrolą. Ale niespodziewanie rywale później wyrównali. No cóż, taka jest piłka...

Dlatego teraz Polska musi zdobyć trzy punkty, co może okazać się największą szansą Duńczyków. Jak długo będzie 0:0, tak długo te szansę na nasze zwycięstwo będą realne. Polacy, szczególnie w drugiej połowie, musieliby wtedy zaryzykować. A my mamy kilku zawodników dobrze grających w ofensywie, jak choćby Christiana Eriksena, choć nie tylko jego.

Dania jest obecnie młodą drużyną, która się rozwija. W takim meczu może zdobyć potrzebne doświadczenie. Grała dobrze w pierwszym spotkaniu eliminacyjnym z Armenią, jednak o mało nie straciła dwóch punktów po błędzie w ostatniej minucie. Ale tak to jest z młodymi piłkarzami. Zobaczymy jak poradzą sobie w sobotę. Uważam, że mecz może być szalenie ciekawy. Szczególnie na pełnym stadionie, bo słyszałem, że wszystkie bilety zostały sprzedane.”