2025-07-10
Zasada (kibicowskiego) domina, część...
Przy jednym z polskich klubów powstała sekcja… remontowa. Nie wiem, czy zdają sobie w nim z tego sprawę, ale powinni. Wystarczy tylko przeanalizować fakty.
Tym klubem jest Wisła Kraków. Zainauguruje nowy sezon drugiej ligi zwanej pierwszą meczem ze Stalą w Mielcu. Z tej okazji jej rywale opublikowali komunikat, w którym poinformowali, że „zaistniały okoliczności uzasadniające nie przyjmowanie zorganizowanej grupy kibiców drużyny przyjezdnej”. I zamieścili takie uzasadnienie:
„Jako przyczynę wskazujemy konieczność wykonania przez organ zarządzający obiektem – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielcu prac remontowych do dnia 1 sierpnia 2025 roku, a które to prace nie były możliwe do wykonania w terminie wcześniejszym, z uwagi na okoliczności wskazane w dalszej części.
W związku z planowanymi pracami remontowo-modernizacyjnymi sektora gości na Stadionie Miejskim w Mielcu, FKS Stal Mielec nie jest w stanie zapewnić:
– odpowiednich warunków infrastrukturalnych dla przyjęcia kibiców gości zgodnych z Regulaminem Organizacji Meczów PZPN,
– bezpiecznej strefy buforowej i dróg ewakuacyjnych dla sektora gości,
– wymaganych standardów sanitarnych i socjalnych.
W czerwcu Stadion Miejski im. Grzegorza Laty w Mielcu, na którym rozgrywane były mecze piłki nożne został przekazany UEFA w związku z organizacją Mistrzostw Europy UEFA Kobiet do lat 19 (UEFA Women’s Under‑19 Championship), rozgrywanych w dniach 15–27 czerwca 2025 r.
Dopiero po oddaniu Stadionu do dysponowania Klubu, MOSiR rozpocznie prowadzenia prac remontowych na terenie stadionu. W zakresie prac remontowych Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji planuje zrealizować m.in. wymianę uszkodzonych krzesełek na nowe, co zapewni komfort i bezpieczeństwo widzów, w szczególności w sektorze przeznaczonym dla kibiców gości oraz zaplecze socjalne na sektorze Gości.
Planowane zakończenie remontu to 1 sierpnia 2025 roku. Do tego czasu sektor gości będzie wyłączony z użytkowania, co uniemożliwia organizację meczu z udziałem zorganizowanej grupy kibiców drużyny przyjezdnej”.
Zadziwiające, że „defekt” stadionu nie przeszkadzał UEFA w przeprowadzeniu na nim wspomnianych finałów mistrzostw Europy, choć zawsze z niezwykłą bezkompromisowością podchodzi do oceny stanu obiektów, na których odbywają się podległe jej rozgrywki.
Ale jeszcze ciekawsze jest co innego. Gdy Wisła miała na początku rundy wiosennej ubiegłego sezonu grać na wyjeździe z Arką, też pojawił się komunikat:
„W dniu 14 stycznia 2025 roku klub został poinformowany przez Gdyńskie Centrum Sportu, że w dniach 10 lutego - 7 marca 2025 roku, ze względu na prace konserwacyjno-naprawcze, użytkowanie sektora przeznaczonego dla kibiców gości na Stadionie Miejskim w Gdyni będzie niemożliwe. W związku z powyższym mecze Betclic 1. Ligi: z Polonią Warszawa (20. kolejka) oraz z Wisłą Kraków (22. kolejka) odbędą się bez udziału kibiców gości”.
Czyli Wisła działa na inne kluby niczym sekcja remontowa, której przyjazd na mecz wyjazdowy łączy się z koniecznością wykonania na miejscowych stadionach „prac konserwacyjno-naprawczych”! To uboczny efekt tragicznego zdarzenia, w którym zginął kibic, o czym pisałem, nawet nie raz. Sympatycy Wisły są przez większość klubów w ojczyźnie bojkotowani, dlatego nie są wpuszczani na trybuny na meczach wyjazdowych. Gdy zostali w formie wyjątku wpuszczani, jak na dwa spotkania (pucharowe i ligowe) w Warszawie z Polonią na jesieni ubiegłego roku, jej kibice musieli liczyć się z podobnymi kontrreakcjami, jak w Gdyni, dlatego „remont” na stadionie przeprowadzano także podczas starcia Arki z Polonią. A w ramach rewanżu sympatycy Arki nie zostali potem wpuszczeni na trybuny stadionu w Chorzowie na spotkanie z Ruchem, który od wielu lat sympatyzuje z Wisłą...
Tak działa swoista zasada kibicowskiego domina. PZPN postanowił temu przeciwdziałać zmieniając w styczniu przepisy, a w ich nowym brzmieniu:
„W sytuacji nieprzyjęcia zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa wynikającej z decyzji władz klubu, zasadność powyższego podlega każdorazowej ocenie przez właściwie organy dyscyplinarne PZPN lub ESA”.
I na tej podstawie Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN:
„Postanowiła nałożyć na klub Arka Gdynia środek kontroli w postaci obowiązku zapłaty kwoty 20 000 zł za naruszenie kryterium I.18 Podręcznika Licencyjnego dla klubów I ligi na sezon 2024/2025, poprzez nieudostępnienie sektora kibiców gości na meczach 20. i 22. kolejki Betclic 1. ligi”.
Jak widać kara niespecjalnie podziałała odstraszająco. Szefowie klubów czują większy strach przed swoimi kibicami, którzy dalej chcą bojkotu tych z Wisły, więc wolą się im nie przeciwstawiać i wymyślają różne „remontowe” bzdury, by uzasadnić podejmowane decyzje. Nowy sezon jeszcze się nie zaczął, a już w spadku po poprzednich odziedziczył stare problemy.
▬ ▬ ● ▬