43 czy 18?

Opublikowano Raport Ekstraklasy 2018/19. Nie miałem problemów ze wskazaniem najciekawszego fragmentu. Choć nie wiem, czy mój wybór autorom się spodoba.

Spółka zarządzająca rozgrywkami ligowymi w Polsce tak zachwalała ów raport, wysyłając go dziennikarzom w formie elektronicznej: 

„Premierowe mistrzostwo Polski dla Piasta Gliwice, najwyższa liczba goli w jednej edycji rozgrywek od ponad 90 lat, pierwsi zdobywcy bramek urodzeni w XXI wieku, powrót ligi do cotygodniowej ramówki w Telewizji Publicznej, olbrzymi rozwój technologiczny, czy ogłoszenie »Planu dla Piłki«. Sezon 2018/2019 był niezwykle bogaty w ważne wydarzenia wokół Ekstraklasy. Podsumowanie tego okresu stanowi raport »Ekstraklasa 2018/2019«”.

Znalazło się w nim sporo informacji statystycznych mogących zaciekawić kibiców. Choćby takie:

823 - strzelone gole w sezonie 2018/19

32,4 - co tyle minut padała bramka

2,83 - gola/mecz

98 - goli padło z rzutów karnych

469 - zawodników wystąpiło w sezonie 2018/19

195 - obcokrajowców reprezentowało barwy klubów najwyższej klasy rozgrywkowej

105 - młodzieżowców pojawiło się na boiskach Ekstraklasy (rocznik 1997 lub młodsi)

230 - zawodników strzeliło gola

Mnie jednak zaciekawiło co innego. W rozdziale „Ekstraklasa jako marka” znalazł się fragment opisujący akcje marketingowe spółki:

„Podczas Sopot TOP Trendy Festival Ekstraklasa S.A. zaangażowała się z kolei w przygotowanie niespodzianki dla jednej z największych współczesnych gwiazd polskiej piosenki – Agnieszki Chylińskiej, prywatnie fanki rodzimej ligi. Przy okazji specjalnego urodzinowego koncertu wokalistki, ligowa spółka przygotowała klip urodzinowy z udziałem zawodników klubów najwyższego szczebla rozgrywek. Na scenie artystce okolicznościowa koszulkę wręczył zaś Prezes Zarządu Ekstraklasy S.A. - Marcin Animucki. W serwisie społecznościowym Instagram post z życzeniami miał najwyższa oglądalność w maju wśród produkcji Ekstraklasy (40 tysięcy wyświetleń)”.

Pan prezes pokazał niestety, że nie zna najczulszych składowych kobiecej duszy. Bo jak można damie darować koszulkę z „43” na plecach, odpowiadającą liczbie jej lat? Jeszcze się pogrążył deklarując na scenie:

„Jestem pani fanem od dwudziestu czterech lat”.

Co Chylińska szybko ucięła stwierdzeniem:

„Nie musiał pan tego mówić od ilu lat...”

Gdyby Animucki, czy ktoś ze spółki, miał więcej taktu i poczucia humoru, podarował by kobiecie koszulkę z „18”, mówiąc na przykład:

„Najlepsze życzenia z okazji (kolejnych) osiemnastych urodzin”.

Ale to tak na marginesie, bo odnoszę wrażenie, że występ na scenie był bardziej potrzebny prezesowi niż wokalistce, co skrupulatnie wykorzystał i świetnie się bawił. Oczywiście nie mam prawa mu tego zabraniać, nie jestem przecież udziałowcem spółki, by go rozliczać. Szkoda tylko, że tworzące ją kluby nie bawią się tak dobrze w europejskich pucharach (!), w których osiągane wyniki są jedynym wymiernym elementem rzeczywistej efektywności jej działania.

▬ ▬ ● ▬