Punkt krytyczny przekroczony

Do mojego mocno subiektywnego podsumowania tygodnia w polskiej piłce trafił trener reprezentacji i jej dwóch byłych bramkarzy. Wyjaśnię dlaczego.

Najważniejszym wydarzeniem było oczywiście zakończenie eliminacji do mistrzostw Europy 2020. Reprezentacja Jerzego Brzęczka finiszowała na pierwszym miejscu w grupie. Gdy selekcjoner pojawił się na konferencji prasowej po ostatnim meczu ze Słowenią można...

Trudna miłość z ostem w herbie

Znalazłem niesamowitą informację. Choć pewnie wielu uzna mnie za pomyleńca, skoro związana jest z klubem zamykającym drugoligową tabelę.

Od razu wyjaśnię, że nie chodzi o polską ligę, tylko szkocką. A tam druga jest w rzeczywistości drugą, nie tylko z nazwy, jak u nas. Tak czy inaczej peryferie wielkiej piłki, nie ma co ukrywać. A klub zamykający tabelę nazywa się Partick Thistle. 

Piłkarska tylko z nazwy

Komentarze po meczu ze Słowenią niespodziewanie koncentrują się wokół tematu, na który nikt nie powinien zwracać uwagi. A skoro zwraca, normalnie nie jest.

Bo z murawą na Stadionie Narodowym w Warszawie normalnie nie jest od dawna. Ale do opisania jej stanu podczas wtorkowego meczu zdecydowanie zabrakłoby skali poniżej zera. Nawet z wysokości trybun wyglądała tragicznie, a z bliska już lepiej nie mówić. 

Dlaczego nikt otwarcie nie...

Reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2 na zakończenie eliminacji do mistrzostw Europy. Eliminacji, w których była straszliwie krytykowana.

Obawiałem się trochę samego początku meczu, bo przecież był oficjalnym pożegnaniem Łukasza Piszczka. Awans już wcześniej zapewniony, do tego taka uroczystość, więc czy nie nastąpi zaraz po pierwszym gwizdku pewna dekoncentracja?

Abdykacja króla arogantów

Uli Hoeness po czterdziestu latach oficjalnie pożegnał się z Bayernem Monachium. To jeden z moich ulubionych ulubieńców, nad którym pochylałem się wiele razy.

Rozstanie było wcześniej zapowiadane i nastąpiło w piątek. Choć z kilkudniowym opóźnieniem spowodowanym meczami polskich reprezentacji, młodzieżowej i seniorskiej, nie mogłem odmówić sobie sporządzenia z tej okazji okolicznościowej laurki.

Już bardziej skompromitować się...

Sobotni mecz eliminacyjny reprezentacji Polski w Izraelu jest wciąż szeroko komentowany. Jak zwykle nie brakuje sprzecznych opinii i zwykłych bzdur.

Pierwszy z brzegu przykład. Jakie wnioski można wyciągnąć po braku w wyjściowym składzie Roberta Lewandowskiego? Okazuje się, że nawet całkiem optymistyczne. Drużyna radziła sobie w pierwszej połowie bez niego zupełnie dobrze. Rozgrywała piłkę jak... 

Inni pewnie zazdroszczą problemów

Reprezentacja Polski wygrała na wyjeździe z Izraelem 2:1, zapewniając sobie pierwsze miejsce w grupie eliminacji mistrzostw Europy na kolejkę przed końcem.

Awans wywalczyła już wcześniej, więc motywacją do zwycięstwa miała być właśnie walka o pierwsze miejsce w grupie. Dla mnie zdecydowanie pompowana na siłę, co trzeba by bardzo długo wyjaśniać. W dużym skrócie – miała stanowić warunek niezbędny do losowania z...

Co byłoby niepoważne?

Młodzieżowa reprezentacja Polski przegrała w Sofii z Bułgarią 0:3 w eliminacjach do mistrzostw Europy. Niektóre komentarze po meczu są mocno zastanawiające.

Przeczytałem w jednym ze sprawozdań z meczu, że to był blamaż. Czyli reprezentacja młodzieżowa, przynajmniej w mniemaniu swoich rodaków, jest potęgą! No bo wyjazdowe porażki 0:3 zdarzają się i zdarzać będą. W piłce nie są niczym szczególnym. 

Nie wymagajcie od piłkarzy...

Jak długo można znęcać się nad Krzysztofem Piątkiem? Czy to ten sam napastnik, którego w ubiegłym sezonie uważano wręcz za piłkarskiego geniusza?

Zastanawiałem się, czy znów podejmować temat, którym już kilka razy się zajmowałem, żeby się nie powtarzać. Bo Piątek w tym sezonie bywa chłostany równie często, jak w poprzednim strzelał bramki. Nie jestem detektywem, żeby każdego sprawdzać, ale...

Cirkus zajechał do Anglii

To, co miało być zbawiennym lekarstwem, okazało się podstępną trucizną. Takie wnioski można wyciągnąć po sposobie oceniania funkcjonowania systemu VAR.

Trudno nawet nazwać je oceną krytyczną, skoro w Anglii zaczęli się już domagać likwidacji VAR w Premier League! I to natychmiast, jeszcze podczas trwającego sezonu. Choć należałoby zaczął od polskiej ligi i pracującego w niej kiedyś chorwackiego trenera...